Using Kirchhoff\'s rules, find the following. (e m f1 = 71.0 V, e m f2 = 60.2 V,
ID: 1281494 • Letter: U
Question
Using Kirchhoff's rules, find the following. (e m f1 = 71.0 V, e m f2 = 60.2 V, and e m f3 = 79.2 V.)
(a) the current in each resistor shown in the figure above
(b) the potential difference between points c and f
Explanation / Answer
in left loop current be i1 and righ t loop i2
we get equations as follows
71 -60.2 - 3000*(i1+i2) - 2000*i1 =0
79.2 - 60.2 - 3000*(i1+i2) - 1000*i2 =0
solving we get
i1 = 0.00125
i2 = 0.00568
i through r1 = 0.00125 from a to f = 1.25 mA
through r3 = 0.00568 from d to c =5.68 mA
through r2 = 0.00443 from c to f = 4.43 mA
Vc - 60.2 -3000*(0.00443) = Vf
Vc - Vf = 73.49 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.