Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A girl of mass m1=60m_1 = 60 kilograms springs from a trampoline with an initial

ID: 1281574 • Letter: A

Question

A girl of mass m1=60m_1 = 60 kilograms springs from a trampoline with an initial upward velocity of vi=8.0v_i = 8.0 meters per second. At height h=2.0h = 2.0 meters above the trampoline, the girl grabs a box of mass m2=15m_2 = 15 kilograms. (Figure 1)

A girl of mass m1=60m_1 = 60 kilograms springs from a trampoline with an initial upward velocity of vi=8.0v_i = 8.0 meters per second. At height h=2.0h = 2.0 meters above the trampoline, the girl grabs a box of mass m2=15m_2 = 15 kilograms. (Figure 1) no title provided 1-What is the speed vbefore v_before of the girl immediately before she grabs the box? m/s? 2-What is the speed vafter v_after of the girl immediately after she grabs the box? m/s 3- What is the maximum height hmax h_max that the girl (with box) reaches? Measure hmax h_max with respect to the top of the trampoline. M?

Explanation / Answer

1) By v^2 = u^2 -2gs
=>v^2 = (8)^2 - 2 x 9.8 x 2
=>v = sqrt24.8 = 4.98 m/s
2) By the law of momentum conservation:-
=>m1u1+m2u2 = (m1+m2) x v
=>60 x 4.98 + 0 = (60+15) x v
=>v = 3.98 m/s
3)By v^2 = u^2 - 2gs
=>0 = (3.98)^2 - 2 x 9.8 x s
=>s = 0.81m
=>Total height with respect to the top of the trampoline = 2 + 0.81 = 2.81m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote