Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1281607 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 13.0 cm. Point C is 4.00 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1.
Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
What is the force between two 1.97 m long segments of the wires?
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 13.0 cm. Point C is 4.00 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I1. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 1.97 m long segments of the wires?Explanation / Answer
Magnetic field at C is zero it means,
11.9/4=i1/10.4
i1=30.94 A
Magnitude at A=19u0/2*3.14*6.5
force between wires=30.94*11.98*u0*1.97/2*3.14*13
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.