5) A block is pushed across a horizontal surface by the force shown. If the coef
ID: 1281908 • Letter: 5
Question
5) A block is pushed across a horizontal surface by the force shown. If the
coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.30, F = 20 N,
theta = 30degrees, and M = 3.0 kg, what is the magnitude of the acceleration of the block?
Explanation / Answer
N = mg + Fsin30 = 3 x 9.81 + 20sin30 = 39.43 N
friction = u.N
Fcos30 - u.N = Ma
20cos30 - 0.30 x 39.43 = 3a
a = 1.83 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.