Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1000-turn loop (radius = 0.031 m of wire is connected to a 15.0 ohm resistor a

ID: 1281957 • Letter: A

Question

A 1000-turn loop (radius = 0.031 m of wire is connected to a 15.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire.

What is the magnitude of the potential difference between points a and b?

The induce EMF is proportional to the number of turns and the change in magnetic flux per coil. Why is the magnetic flux changing? Is the area changing?

What is the electrical energy dissipated in the resistor in 37.0 s?

Is the EMF induced in the coil constant? What is the relation between power and energy?

A 1000-turn loop (radius = 0.031 m of wire is connected to a 15.0 ohm resistor as shown in the figure. A magnetic field is directed perpendicular to the plane of the loop. The field points into the paper and has a magnitude that varies in time as B=gt, where g=0.25 Tesla per second . Neglect the resistance of the wire. What is the magnitude of the potential difference between points a and b? The induce EMF is proportional to the number of turns and the change in magnetic flux per coil. Why is the magnetic flux changing? Is the area changing? What is the electrical energy dissipated in the resistor in 37.0 s? Is the EMF induced in the coil constant? What is the relation between power and energy?

Explanation / Answer

given B = 0.25 T/s

dB/dt = g dt/dt   = 0.25 T/s

induced emf = NAdB/dt

emf e = 1000 * 3.14*0.031*0.031* 0.25

emf e = 0.754 Volts
--------------------------------
due the action of chagne of magnetic field , there is indcuded emf

no change in area

----------------------------------------------------

induced cuurent i = emf/R = 0.754/15 = 0.0502 Amps

so Energy U = Vit

U = 0.754* 0.0502* 37

U = 1.403 Joules

yes emf is constant

Power = V* i    = eenrgy/time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote