The pair of capacitors in the figure below are fully charged by a 24.0-V battery
ID: 1282144 • Letter: T
Question
The pair of capacitors in the figure below are fully charged by a 24.0-V battery. The battery is disconnected, and the switch is then closed. After 1.8 ms has elapsed, how much charge remains on the 3.00-mu F capacitor? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. mu C After 1.8 ms has elapsed, how much charge remains on the 2.00- mu F capacitor? What is the current in the resistor at this time?Explanation / Answer
equivalent capacitance
C=C1+C2=5 uF
Time Constant
T=R*C=500*5*10^-6 =2.5 ms
Voltage across the capacitor is
V=Voe-t/T
V=24e-1.8/2.5=11.68 Volts
a)
Charge on 3uF at t=1.8 ms
Q3=C3V =3u*11.68 =35.05 uC
b)
Charge on 2uC at t=1.8 ms
Q2=2u*11.68 =23.36 uC
c)
current through the resistor is
I=V/R =11.68/500
I=23.36 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.