You fire a bullet from a height of 50m with a horizontal velocity of 50 m/s to t
ID: 1282178 • Letter: Y
Question
You fire a bullet from a height of 50m with a horizontal velocity of 50 m/s to the right. At the same instant you drop the same kind of bullet from a height of 50m. Which bullet will hit the ground first? Ignore air resistance. Explain your answer.
You fire a bullet from a height of 50m with a horizontal velocity of 50 m/s to the right. At the same instant you drop the same kind of bullet from a height of 50m. Which bullet will hit the ground first? Ignore air resistance. Explain your answer.
You fire a bullet from a height of 50m with a horizontal velocity of 50 m/s to the right. At the same instant you drop the same kind of bullet from a height of 50m. Which bullet will hit the ground first? Ignore air resistance. Explain your answer.
Explanation / Answer
both will hit the ground same time
vx = 50 m/s.....voy = 0
h = voy*t + 0.5*g*t^2 = 0 + (0.5*9.8*t62)
t = 3.19s
-------------------
freely falling body
h = voy*t + 0.5*g*t^2 = 0 + (0.5*9.8*t62)
t = 3.19s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.