An m = 6.80-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall a
ID: 1282263 • Letter: A
Question
An m = 6.80-kg clay ball is thrown directly against a perpendicular brick wall at a velocity of 22.0 m/s and shatters into three pieces, which all fly backward, as shown in the figure. The wall exerts a force on the ball of 2620 N for 0.110 s. One piece of mass m1 = 2.80 kg travels backward at a velocity of 10.9 m/s and an angle of 32.0 above the horizontal. A second piece of mass m2 = 1.80 kg travels at a velocity of 8.50 m/s and an angle of 28.0 below the horizontal. What is the velocity and direction of the third piece?Explanation / Answer
2620 *0.11 = (2.2*v3x) + (2.8*10.9cos32) + (1.8*8.5*cos28) - (6.8*22)
v3 x = 181.09 m/s left direction
0 = 2.8*10.9*sin32 + 2.2*v3y - 1.8*8.5*sin28
v3y = -4.086 downward direction
V mag = 181.136 m/s
direction
1.29 degrees below horizontal ( below - x axis )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.