24.32) A 500? resistor and a 245mH inductor are connected in series with an ac g
ID: 1282285 • Letter: 2
Question
24.32) A 500? resistor and a 245mH inductor are connected in series with an ac generator with an rms voltage of 20.0V and a frequency of 65.0Hz . Irms= __mA
24.32) A 500? resistor and a 245mH inductor are connected in series with an ac generator with an rms voltage of 20.0V and a frequency of 65.0Hz . Irms= __mA 25.23) Baseball scouts often use a radar gun to measure the speed of a pitch. One particular model of radar gun emits a microwave signal at a frequency of 10.525 GHz. What will be the increase in frequency if these waves are reflected from a 85.0mi/h fastball headed straight toward the gun? (Note: 1 mi/h = 0.447 m/s ) Deltaf = __HzExplanation / Answer
XL = wL = 2*pi*50* 0.350 = 110 Ohm
Xc= 1/wC = 1/(2pi*50*(4.2*10^-6) =758 ohm
1. Total impedance, Z = sqrt (R^2 + (Xc-XL)^2)= 710.3 Ohm
2. I=V/Z = 110/710.3 =0.15 Ampere
?f = f(radar) x 2V(baseball) / c
?f = 10,525,000,000 x 2(38) / 299,790,000
?f = f(radar) x 2V(baseball) / c
?f = 2.67 kHz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.