The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 1282363 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.008 kg, and its velocity is +706 m/s. Her mass (including the gun) is 60 kg. (a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place? Incorrect: Your answer is incorrect. m/s (b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +706 m/s? Incorrect: Your answer is incorrect. m/s
Explanation / Answer
0.008 * 706 = 60*v
v= 0.094 m/s recoil speed
b)
0.0005 * 706 = 60*v
v = 0.00588 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.