Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L =
ID: 1282430 • Letter: A
Question
Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L = 1.09 m in the figure below is uniform and the directions of the fields on each face are as indicated. (Take E1 = 36.9 N/C and E2 = 26.9 N/C.)
(a) Find the net electric flux through the cube.
??? N m2/C
(b) Find the net charge inside the cube.
????? C
(c) Could the net charge be a single point charge?
Yes? No?
Assume the magnitude of the electric field on each face of the cube of edge L = 1.09 m in the figure below is uniform and the directions of the fields on each face are as indicated. (Take E1 = 36.9 N/C and E2 = 26.9 N/C.) (a) Find the net electric flux through the cube. ??? N m^2/C (b) Find the net charge inside the cube. ????? C (c) Could the net charge be a single point charge? Yes? No?Explanation / Answer
FLUX = Area X Field X cos(theta)
cos(theta) = +1 if field is emerging out of the surface. i.e. (theta) = 0 degrees
cos(theta) = -1 if field is entering into the surface. i.e. (theta) = 180 degrees
Flux = 1.09*1.09*( - 36.9 - 26.9 + 20 + 20 + 20 + 15 ) = 13.30672 N-m^2/C
b) Flux = q/(epsilon_not)
Thus, q = Flux X (epsilon_not) = 1.1782 X 10^(-10) C
c) NO, there cannot be a single charge because field is entering as well as leaving the surface. This suggests that there must be negative as well as positive charges inside the surface.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.