The figure below shows an object of mass m = 250 grams attached to a light strin
ID: 1282645 • Letter: T
Question
The figure below shows an object of mass m = 250 grams attached to a light string. An external pulling force Fpull is applied to the mass such that the object is in equilibrium when the string makes an angle of 40 degrees with the vertical. By drawing a free-body diagram for the object and applying the equilibrium condition along both the x- and y-directions,
(a) calculate the pulling force necessary to achieve this equilibrium.
(b)What is the tension in the string?
The figure below shows an object of mass m = 250 grams attached to a light string. An external pulling force Fpull is applied to the mass such that the object is in equilibrium when the string makes an angle of 40 degrees with the vertical. By drawing a free-body diagram for the object and applying the equilibrium condition along both the x- and y-directions, (a) calculate the pulling force necessary to achieve this equilibrium. (b)What is the tension in the string?Explanation / Answer
T cos 40 = mg
Tsin40 =F
F = 2.055 N
T = 3.198N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.