A dart of mass m = 5.50 g (0.0055 kg) is loaded into a toy dart gun and the gun
ID: 1282965 • Letter: A
Question
A dart of mass m = 5.50 g (0.0055 kg) is loaded into a toy dart gun and the gun is held horizontally. The spring in the gun has a spring constant of k = 150 N/m. The spring in the gun is compressed a distance 4.5 cm (0.045 m) when the gun is cocked. When the trigger is squeezed, the spring decompresses and the dart is released when the spring reaches its natural length at the muzzle of the gun. The dart then shoots out of the gun and strikes the bulls eye of a target. Ignore friction and air resistance.Explanation / Answer
Energy stored in the spring = 0.5*k*x^2 = 0.5*150*(0.045^2) = 0.15 J
Potential Energy loss = m*g*(Change in height) = 0.0055*9.8*(0.9-0.5) = 0.02 J
This energy is converted to inetic energy
So according to the conservation of energy
0.15 + 0.02 = 0.5*m*v^2
v^2 = 0.17/(0.5*0.0055) = 61.81
v = 7.86 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.