A block of mass m = 1.50kg slides down a 30.0? incline which is 3.60 m high. At
ID: 1282999 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.50kg slides down a 30.0? incline which is 3.60 m high. At the bottom, it strikes a block of mass M = 6.20kg which is at rest on a horizontal surface (Figure 1) . (Assume a smooth transition at the bottom of the incline.) The collision is elastic, and friction can be ignored.
Determine the speed of the block with mass m = 1.50kg after the collision.
Determine the speed of the block with mass M = 6.20kg after the collision.
Determine how far back up the incline the smaller mass will go.
Explanation / Answer
By Conservation of energy
(1/2)mV2=mgh
V=sqrt[2gh]=sqrt[2*9.8*3.6]=8.4 m/s
For an elastic collision relative velocity before and after are same ,so
V=V1+V2
By Conservation of Momentum
mV=MV2-mV1
mV=MV2-m(V-V2)
2mV =(M+m)V2
=>V2=2mV/(m+M) =2*1.5*8.4/(1.5+6.2)
V2=3.27 m/s
a)
V1=8.4-3.27 =5.13 m/s
b)
V2=3.27 m/s
c)
h'=V12/2g =5.132/2*9.8
h'=1.34 m
so
S=h'/sin(o) =1.34/sin30
S=2.68 m up incline
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.