Two carts of equal mass m=0.253 kg are placed on a frictionless track that has a
ID: 1283581 • Letter: T
Question
Two carts of equal mass m=0.253 kg are placed on a frictionless track that has a light spring (spring constant k=54.7 N/m) attached to one end of it, as in the figure. The cart on the left is given an initial velocity of v0=3.61 m/s to the right, and the cart on the right is initially at rest. The collision causes the left hand cart to slow down to 0.5 m/s.
Two carts of equal mass m=0.253 kg are placed on a frictionless track that has a light spring (spring constant k=54.7 N/m) attached to one end of it, as in the figure. The cart on the left is given an initial velocity of v0=3.61 m/s to the right, and the cart on the right is initially at rest. The collision causes the left hand cart to slow down to 0.5 m/s. Q. What fraction of the initial energy was lost due to the collision? Give your answer as a percentage.Explanation / Answer
energy lost is m(3.612-0.52)/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.