Several electrons move at speed 8.60 105 m/s in a uniform magnetic field with ma
ID: 1283691 • Letter: S
Question
Several electrons move at speed 8.60 105 m/s in a uniform magnetic field with magnitude B = 0.26 T directed downward. Find the magnetic force on the electron at point c.
magnitude _____N direction up, down, left, right out of the page, into the page? Several electrons move at speed 8.60 105 m/s in a uniform magnetic field with magnitude B = 0.26 T directed downward. Find the magnetic force on the electron at point c. magnitude _____N direction up, down, left, right out of the page, into the page?Explanation / Answer
F = q*v*B*sin (90-30)= 1.6*10^-19*8.6*10^5*0.26*sin 60 = 3.09*10^-14 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.