The sun radiates approximately as a blackbody at a temperature of about 6000 K a
ID: 1283884 • Letter: T
Question
The sun radiates approximately as a blackbody at a temperature of about 6000 K and subtends an angle of 0.52o at the distance of Earth, A satellite forming a sphere 1 m in diameter orbits the Sun at the distance of Earth. The satellite receives radiation from the Sun and at the same time radiates this energy as a blackbody. Assuming that there is no internal generation of energy in the satellite and no mechanism for energy loss other than via blackbody radiation, what is the temperature of the satellite? (Hint: Find the power absorbed by the satellite from the Sun, as well as the power radiated if the satellite is at a temperature T. The two powers are equal at equilibrium.)
Explanation / Answer
power recieved by the satellite = 1361 watt/m2 ( solar constant )
radius = 0.5 meter
area of satellite = 0.5^2 * 3.14 = 0.785 m2
hence power recieved= areafacing sun( pi * r^2) * solar constant = 1068 watt
power recieved = power given out
use
q = ? T4 A (1)
where
q = heat transfer per unit time (W)
? = 5.6703 10-8 (W/m2K4) - The Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature Kelvin (K)
A = area of the emitting body (m2)
we have 1068 = 5.6703 10-8 (W/m2K4) * ( area of sphere ( 4 pi r^2 )) * t^4
we get T = 278 Kelvin
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.