The armature of a simple ac generator has 10 circular loops of wire, each with a
ID: 1284173 • Letter: T
Question
The armature of a simple ac generator has 10 circular loops of wire, each with a radius of 10 cm. It is rotated with a frequency of 60 Hz in a uniform magnetic field of 900mT. What is the maximum emf induced in the loops? Express your answer using two significant figures. How often is this value attained? Express your answer using two significant figures. The armature of a simple ac generator has 10 circular loops of wire, each with a radius of 10 cm. It is rotated with a frequency of 60 Hz in a uniform magnetic field of 900mT. How often is this value attained? Express your answer using two significant figures. If the time period in part B were cut in half, what would be the new maximum emf value? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Area of a circular loop
A=pi*r2=pi*0.12=0.0314 m2
angular frequency
W=2pif =2pi*60=377 rad/s
a)
Maximum emf induced
Eo=NBAW =10*0.0314*(900*10-3)*377
Eo=106.54 Volts
b)
Time period
T=1/f =1/60 =0.01667 sec
peak value is attained for every half of the time period i.e T/2
t=T/2 =8.3*10-3 s
c)
given
T=0.01667/2=8.3*10-3 s
angular frequency
W=2pi/T=2pi/(8.3*10-3)=754 rad/s
Maximum induced emf
Eo=10*(900*10-3)*0.0314*754
Eo=213.1 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.