Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The container below holds helium gas at 273 K. The air outside the container is

ID: 1284348 • Letter: T

Question

The container below holds helium gas at 273 K. The air outside the container is at the same temperature, and a pressure of 1.00 atm. The piston is circular, with a mass of 50.0 kg and diameter of 30.0 cm. The spring connecting the piston to the ceiling is at its relaxed length.
(a) Find the pressure and density of the helium. (Take the molar mass of helium to be 4.0 g/mol.)
(b) ln this configuration, the height of the rylindrical volume occupied by the helium is 40 cm. How many moles of helium are present?
(c) The temperature of the helium is raised to 300 K, causing the spring to compress 3.5 cm. What is the spring constant?

The container below holds helium gas at 273 K. The air outside the container is at the same temperature, and a pressure of 1.00 atm. The piston is circular, with a mass of 50.0 kg and diameter of 30.0 cm. The spring connecting the piston to the ceiling is at its relaxed length. (a) Find the pressure and density of the helium. (Take the molar mass of helium to be 4.0 g/mol.) (b) ln this configuration, the height of the rylindrical volume occupied by the helium is 40 cm. How many moles of helium are present? (c) The temperature of the helium is raised to 300 K, causing the spring to compress 3.5 cm. What is the spring constant?

Explanation / Answer

Weight of piston = 50*9.81 = 490.5 N

Cross-section area of piston A = 3.14/4 *30^2 = 706.5 cm^2 = 0.07065 m^2

Pressure due to piston weight = 490.5 / 0.07065 = 6942.7 Pa = 6.9427 kPa

Atmospheric pressure = 1 atm = 101.325 kPa

a)

Pressure in container = 101.325 + 6.9427 = 108.268 kPa

Gas constant for Helium R = 8314 / 4 = 2078.5 J/kg-K

Density = P / (RT)

= 108.268*10^3 / (2078.5*273)

= 0.1908 kg/m^3

b)

Volume V = A*height

= 0.07065*0.4

= 0.02826 m^3

PV = nRT

108.268*10^3 *0.02826 = n*8314*273

No of moles n = 0.0013

c)

New volume V2 = 0.07065*(0.4 + 0.035) = 0.03073 m^3

PV/T = constant

108.268*0.02826 / 273 = P2*0.03073 / 300

P2 = 109.4 kPa

Doing force balance across the piston,

109.4*10^3 = 101.325*10^3 + 6.9427*10^3 + k*0.035

Spring constant k = 32438.8 N/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote