The gravitational pull of the earth on an object is inversely proportional to th
ID: 1284611 • Letter: T
Question
The gravitational pull of the earth on an object is inversely proportional to the square of the distance of the object from the center of the earth. At the earth's surface this force is equal to the object's normal weight mg where g = 9.8 m/s^2 , and at large distances, the force is zero.
A) If a 30,000-kg asteroid falls to earth from a very great distance away, what will be its minimum speed as it strikes the earth's surface? You can ignore the effects of the earth's atmosphere.
B) What will be its minimum speed as it strikes the earth's surface?
Explanation / Answer
potential energy differcne = GMe x 30000 / Re = 30000 x 6.24 x 10^7 J
thats is converted in K.E.
30000v^2 /2 = 30000 x 6.24 x 10^7
v = 7901.63 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.