You are exploring a planet and drop a small rock from the edge of a cliff. In co
ID: 1284688 • Letter: Y
Question
You are exploring a planet and drop a small rock from the edge of a cliff. In coordinates where the +y direction is downward and neglecting air resistance, the vertical displacement of an object released from rest is given by y ? y0 = 1/2gplanet(t)^2, where gplanet is the acceleration due to gravity on the planet. You measure "t" in seconds for several values of y ? y0 in meters and plot your data with t^2 on the vertical axis and y ? y0 on the horizontal axis. Your data is fit closely by a straight line that has slope 0.200 s^2/m. Based on your data, what is the value of gplanet?
I don't even know where to start :(
Explanation / Answer
so we can see that y-y0 = 1/2*g *t^2
so 2/g(y-y0) = t^2
so slope would be 2/g
so 2/g = 0.2
2 = 0.2 g
g = 2/0.2 = 10 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.