A block of mass m1 = 1.69 kg, initially moving to the right with a velocity of +
ID: 1284874 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 1.69 kg, initially moving to the right with a velocity of +4.07 m/s on a frictionless horizontal track, collides with a massless spring attached to a second block of mass m2 = 2.42 kg moving to the left with a velocity of -2.55 m/s, as shown in Figure a. The spring has a spring constant of 5.81 102 N/m.
(a) Determine the velocity of block 2 at the instant when block 1 is moving to the right with a velocity of +3.00 m/s, as shown in Figure b. (Indicate the direction with the sign of your answer.) Correct: Your answer is correct. -1.8 m/s
(b) Find the compression of the spring. Correct: Your answer is correct. .189 m
THESE ARE THE QUESTIONS I NEED ANSWERED:
Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Consider the instant that block 2 is at rest.
(a) Find the velocity of block 1. (Indicate the direction with the sign of your answer.) v1f = m/s
(b) Find the compression of the spring. x = m
Explanation / Answer
a)Conserving momentum,
1.69*4.07-2.42*2.55=1.69vf+0
vf=0.419m/s
b)Conserving energy,
0.5*1.69*4.07^2+0.5*2.42*2.55^2=0.5*1.69*0.419^2+0+0.5*581*x^2
x=0.273m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.