A block slides along a frictionless surface and onto a slab with a rough surface
ID: 1284948 • Letter: A
Question
A block slides along a frictionless surface and onto a slab with a rough surface. The plot on the right shows the velocity of the blue slab as a function of time. The slab has mass of 4 kg and the block has mass of 2 kg.
What is the friction force on the small block at t = 1 second?
Please show all work and explain. Need to learn this as simplified as possible.
A block slides along a frictionless surface and onto a slab with a rough surface. The plot on the right shows the velocity of the blue slab as a function of time. The slab has mass of 4 kg and the block has mass of 2 kg. What is the friction force on the small block at t = 1 second? Please show all work and explain. Need to learn this as simplified as possible.Explanation / Answer
The slope of the graph provided will give the acceleration of the slab
At t = 1s
Slope = acceleration = (1-0)/(2-0) = 0.5 m/s2
Force = ma = 4 X 0.5 = 2 N
By Newton's third law
Force on bolck will be same = 2N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.