5) The flywheel of an engine has moment of inertia 2.75 kgm2 about its rotation
ID: 1284978 • Letter: 5
Question
5) The flywheel of an engine has moment of inertia 2.75 kgm2 about its rotation axis. What constant torque is required to bring it up to an angular speed of 405 rev/min in 8.00 s, starting from rest?
6) A machine part has the shape of a solid uniform sphere of mass 225 g and diameter 3.00 cm. It is spinning about a frictionless axle through its center but at one point on its equator it is scraping against metal, resulting in a friction force of 0.0200 N at that point.
a) Find its angular acceleration due to this frictional force.
b) How long will it take to decrease its rotational speed by 24.5 rad/s?
Explanation / Answer
Convert that to rad/s --> 405 rev/min * .104 = 42.2 rad/ s
This is the final omega. The equation for rotational KE is (1/2) I * omega^2.
KE = (1/2) (2.75 kg * m^2) (42.2 rad/ s)^2 = 2193.2 J --> Round this to three sig digs:
Final answer: 2439J
The working formula is
Torque = Moment of inertia * angular acceleration
Torque = Frictional force * radius of sphere
Frictional force = 0.02 N (given)
Radius of sphere = 3/2 = 1.5 cm = 0.015 m
Therefore, Torque = 0.02 * 0.0175 = 0.00035 N-m
For a solid sphere of mass, the moment of inertia is
I = (2/5)mR^2
where
m = 225 gm (given) = 0.225 kg.
R = radius = 0.015 m
and substituting values,
I = (2/5)(0.225)(0.015)^2
I = 0.0000010
Solving for the angular acceleration,
Angular acceleration = torque/moment of inertia
Angular acceleration = 0.0003/0.0000101 = 29 rad/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.