The figure below shows a three-particle system, with masses m1 = 2.0 kg, m2 = 5.
ID: 1285034 • Letter: T
Question
The figure below shows a three-particle system, with masses m1 = 2.0 kg, m2 = 5.0 kg, and m3 = 8.4 kg. The scales on the axes are set by x = 2.0 m and ys = 2.0 m. (a) What is the x coordinate of the system?s center of mass? __________ m (b) What is the y coordinate of the system?s center of mass? ________________ m (c) If m3 is gradually increased, does the center of mass of the system shift toward or away from that particle, or does it remain stationary? The center of mass shifts towards m3. The center of mass shifts away from m3. The center of mass remains stationary.Explanation / Answer
a) x-coordinate = (2*0 + 5*4 +8.4*2)/(2+5+8.4) =2.38 m
b) y-coordinate = (2*0 + 5*2 +8.4*4)/(2+5+8.4) =2.83 m
c) the centerof mass shifts towars m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.