Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable
ID: 1285229 • Letter: T
Question
Tendons are strong elastic fibers that attach muscles to bones. To a reasonable approximation, they obey Hooke's law. In laboratory tests on a particular tendon, it was found that, when a 255g {rm N} . By how much can the tendon stretch without rupturing, and how much energy is stored in it at that point? {rm N/m} ? Because of its thickness, the maximum tension this tendon can support without rupturing is 145N {rm cm} . Find the force constant of this tendon in N/m {rm g} object was hung from it, the tendon stretched 1.25cmExplanation / Answer
apply F = kx
k = mg/x
K = 0.255* 9.8/(0.0125)
K =199.92 N/m
-----------------------------
again F = kx
x = 145/199.92
x = 0.725 m or 72.5 cm
----------------------------
energy stored U = 0.,5 kx^2
U = 0.5 * 199.92 * 0.725*0.725
U = 52.54 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.