The E string on a guitar has a length of 66 cm. The string\'s fundamental freque
ID: 1285329 • Letter: T
Question
The E string on a guitar has a length of 66 cm. The string's fundamental frequency is 165 Hz.
What is the speed of the tension wave on the string?
If you pluck the string in the center, the fundamental mode is the primary mode that is heard, however other modes will also be present. What is the frequency of the next mode that likely to be heard?
Pressing the string against one of the frets along the neck of the guitar effectively shortens the length of the string. What length will give the E string a fundamental frequency of 196 Hz (which corresponds to a G note)?
What is the wavelength in air of the sound emitted by this vibrating string?
Explanation / Answer
f = V/2L
V = 2fL = 2*165*0.66 = 217.8 m/s
------------------
f' = V/2L'
L' = V/2f' = 217.8/(2*196) = 55.6 cm
wavelength = Vs/f' = 332/196 = 1.69m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.