Problem of Sound Any help would be greatly appreciated, but please i wanna see t
ID: 1285394 • Letter: P
Question
Problem of Sound
Any help would be greatly appreciated, but please i wanna see the full procedure in order to improve with this subject.
1. A car traveling at 20.0 m/s horn sounds with frequency of 600 Hz. Calculate the frequency that an observer would hear that is a) approaching b) away from the car if the speed of sound is 340 m/s.
2. An electron moves through an X-ray tube with a difference of electric potential of 1.00 x 104 V. Calculate the tube radiation frequency if the electron loses all its energy in a collision which emits a photon.
Explanation / Answer
a. fL = fs(V+vs)/V
fL = 600*(360)/340 = 635.3 Hz
b. fL = fs(V-Vs)./V
fL = 600*(320)/340
fL = 564.7 Hz
------------------------------------
eenrgy E = qV
E = 1.6e-19 * 1e4
E = 1.6 e-15 J
now use E = hf
so frequency f = 1.6e-15/.626e-34
f = 2.414 *10^18 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.