Exercise 8.13 A 3.00 tg stone is sliding to the right on a frictionless horizont
ID: 1285534 • Letter: E
Question
Exercise 8.13 A 3.00 tg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at 4.00 m/s. When it is suddenly struck by an otiect that exerts a large horizontal force on it for a short period of time. The graph in the figure shows the magnitude of the force as a function of time. Part A What impulse does this force exert on the stone? Part B Just after the force stops acting. (find the magnitude of the stones velocity if the force acts to the right. Part C Just after the force stops acting. find the direction of the stone's velocity if the force acts to the right. to the right to the left Part D Just after the force stops acting. find the direction of the stone's velocity if the force acts to the left. Part E Just after the force stops acting, find the direction of the stone's velocity if the force acts to the left to the right to the leftExplanation / Answer
Part A)
Impulse = Ft
I = (2500)(1 X 10-3)
I = 2.5 Ns
Part B)
Impulse = change in momentum
Force to the right
2.5 = m(v - vo)
2.5 = 3(v - 4)
v = 4.83 m/s
Part C)
To the right
Part D)
Impulse = change in momentum
Force to the left
2.5 = m(v + vo)
2.5 = 3(v + 4)
v = 3.17 m/s
Part E)
Still to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.