Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can someone help me set up this equation? I know it is a conservation of energy

ID: 1285639 • Letter: C

Question

Can someone help me set up this equation? I know it is a conservation of energy problem, the friction and angle is what is throwing me off. Thank you will award points ASAP!

A 3 kg block travels along a horizontal surface with a coefficient of kinetic friction of 0.18 at a speed of 7 m/s. After sliding a distance of 1.8 m the block makes a smooth transition to a ramp with a coefficient of kinetic friction of 0.18. How far up the ramp does the block travel before coming to a momentary stop.

Can someone help me set up this equation? I know it is a conservation of energy problem, the friction and angle is what is throwing me off. Thank you will award points ASAP! A 3 kg block travels along a horizontal surface with a coefficient of kinetic friction of 0.18 at a speed of 7 m/s. After sliding a distance of 1.8 m the block makes a smooth transition to a ramp with a coefficient of kinetic friction of 0.18. How far up the ramp does the block travel before coming to a momentary stop.

Explanation / Answer

acceleration on flat surface,

a = -g*mue_k

= -9.8*0.18

= -1.764 m/s^2

let v is the speed at the bottom of the ramp.

v^2 - u^2 = 2*a*s

v = sqrt(u^2 + 2*a*s)

= sqrt(7^2 -2*1.764*1.8)

= 6.54 m/s

acceleration on inclined surface,

a = -g*sin(40) - mue_k*g*cos(40)

= -9.8*sin(40) - 0.18*9.8*cos(40)

= -7.65 m/s^2

final speed, v' = 0

now use, v'^2 - v^2 = 2*a*d

d = (v'^2-v^2)/(2*a)

= (0^2 - 6.54^2)/(2*(-7.65))

= 2.795 m <<<<<<---------Aswer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote