You are working on a row machine. Each time you pull the rowing bar ( which simu
ID: 1285760 • Letter: Y
Question
You are working on a row machine. Each time you pull the rowing bar ( which simulates the oars) toward you, it moves a distance of 1.2 m in a time of 1.5 s . The readout on the display indicates that the a stage power you are producing is 82 W. What is the magnitude of the force that you exert on the handle? You are working on a row machine. Each time you pull the rowing bar ( which simulates the oars) toward you, it moves a distance of 1.2 m in a time of 1.5 s . The readout on the display indicates that the a stage power you are producing is 82 W. What is the magnitude of the force that you exert on the handle?Explanation / Answer
spped V = s/t = 1.2/1.5 = 0.8 m/s
now apply Power P = Force* velocity
so F = 82/0.8
F = 102.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.