A uniform mg = 15.7N picture frame is supported as shown in the figure below. Th
ID: 1285790 • Letter: A
Question
A uniform mg = 15.7N picture frame is supported as shown in the figure below. The length of the frame is L = 26.5cm, the width is W= 12.7cm and assume the angle is alpha = 55.0 degree. Find the tension in cord T1. ________ Submit Answer Incorrect. Tries 6/10 Previous Tries Find the tension in cord T2. ____________________ Submit Answer Tries 0/10 Calculate the magnitude of the horizontal force at P that is required to hold the frame in the position shown. _________________ Submit Answer Tries 0/10 Submit AllExplanation / Answer
T1sin (alpha)+T2=mg-------------------(i)
T1sin (alpha)*l/2=T2*l/2
T1sin (alpha)=T2----------------------(ii)
by equation 1 and 2
T2=mg/2=15.7/2=7.85N
T1=mg/(2sin(alpha))=15.7/(2*sin55)=9.583N
F=T1cos(55)=5.4966N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.