A blue car with mass m c = 532 kg is moving east with a speed of v c = 21 m/s an
ID: 1286085 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 532 kg is moving east with a speed of vc = 21 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1383 kg that is moving south with an unknown speed. The two collide and lock together after the collision moving at an angle of ? = 58 South of East
1)
What is the magnitude of the initial momentum of the car?
kg-m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
What is the magnitude of the initial momentum of the truck?
kg-m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
What is the speed of the truck before the collision?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?
kg-m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
5)
What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
6)
Compare the magnitude of the TOTAL momentum of the system before and after the collision:
pi = pf
pi > pf
pi < pf
You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 7 more submissions for this question.
Explanation / Answer
1) Magnitude of Initial momentum of car, Pc = mc*vc = 532*21 = 11172 kg-m/s
2) Magnitude of Initial momentum of truck, Pt = mt*vt = 1383*vt
For y-direction, initial momentum of the system = final momentum of the system
=> 1383*vt = (532 + 1383)*vSin58
For x-direction, initial momentum of the system = final momentum of the system
=> 11172 = (532+1383)*vCos58
=> v = 11 m/s
So, Pt = (532+1383)*11*Sin58 = 17864.13 kg-m/s
3) vt = 17864.13/1383 = 12.92 m/s
4) Momentum after collision = (532 + 1383)*11 = 21065 kg-m/s
5) v = 11 m/s
6) Pi = Sqrt(Pc2 + Pt2) = 21070
Pi is nearly equal to Pf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.