Question 6 A 454.8watt computer and a 187.4watt monitor are being used at the la
ID: 1286374 • Letter: Q
Question
Question 6 A 454.8watt computer and a 187.4watt monitor are being used at the lab station in the question above. Suppose you use them at the same time on a single 120volt circuit. The power consumption in watts is given by P-IV, where P is the power used, I is the current, and V the voltage. How much current, in Amps, will flow from the power supply? Please enter only a numeric answer below, you don't need to enter the unit. Question 7 Suppose that the lab wiring is mistakenly designed so that all the stations are on the same 120Volt circuit. A circuit breaker allows a maximum of 40Amps to be drawn by the lab stations. If each lab station used 550watts or power how many lab stations can be running at once before the circuit breaker cuts off the power? 20 7 10 4 8Explanation / Answer
power P = 454.8 +187.4 = 642.2 W
Voltage V = 120 volts
then current I = P/V = 642.2/120 = 5.35 A
-----------------------------------------
7.
Power = VI = 120 *40 = 4800
n= 4800/550 = 8.7
each stattion used 550 W of power
so there are 8 lab stations can be running
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.