A freight company uses a compressed spring to shoot 1.90kg packages up a 1.00-m
ID: 1286704 • Letter: A
Question
A freight company uses a compressed spring to shoot 1.90kg packages up a 1.00-m -high frictionless ramp into a truck, as the figure(Figure 1) shows. The spring constant is 318N/m and the spring is compressed 35.0cm
What is the speed of the package when it reaches the truck?
A careless worker spills his soda on the ramp. This creates a 50.0-cm-long sticky spot with a coefficient of kinetic friction 0.300. Will the next package make it into the truck?
A freight company uses a compressed spring to shoot 1.90kg packages up a 1.00-m -high frictionless ramp into a truck, as the figure(Figure 1) shows. The spring constant is 318N/m and the spring is compressed 35.0cm What is the speed of the package when it reaches the truck? A careless worker spills his soda on the ramp. This creates a 50.0-cm-long sticky spot with a coefficient of kinetic friction 0.300. Will the next package make it into the truck?Explanation / Answer
Case 1 ( frictionless)
Conserving the energy .
so,
1/2 * k x^2 = mgh + 1/2 mv^2
so,
1/2 * 318* ( 0.35^2) = 1.9 * 9.81 * 1 + 1/2 * 1.9 * v^2
solving it ,
v= 0.9395 m/s ~ 0.94 m/s
This is the speed of the package when it reaches the truck.
Case 2 : ( with friction)
In this case, some energy is used by friction as negative work done by friction
So ,
Friction force = mu* N
Friction Force = 0.3* 1.9* 9.81 = 5.5917 N
so,
energy used by friction = -ve of Work done by friction
energy used by friction = F * d = 5.5917 * 0.5 = 2.79585 J
so,
Again
Conserving the energy .
so,
1/2 * k x^2 = mgh + 1/2 mv^2 + energy used by friction
so,
1/2 * 318* ( 0.35^2) = 1.9 * 9.81 * 1 + 1/2 * 1.9 * v^2 + 2.79585
solving it ,
v comes out to be imaginary .
so , therefore , Block will not reach the top of the truck in this case.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.