Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1286946 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400kg that is traveling horizontally at 12.0m/s . Olaf's mass is 65.7kg .(Figure 1)
A)
If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
Express your answer numerically in meters per second.
B)
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.70m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
Express your answer numerically in meters per second.
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400kg that is traveling horizontally at 12.0m/s . Olaf's mass is 65.7kg .(Figure 1) A) If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward? Express your answer numerically in meters per second. B) If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.70m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision? Express your answer numerically in meters per second.Explanation / Answer
via conservation of momentum:
m2 * v2 - m2 * u2 = - ( m1 * v1 - m1 * u1 )
1.)
v1=v2 as olaf and the ball move together
65.7*v2 - 65.7*0 = - ( 0.4*v2 - 0.4* 12)
66.1v2 = 4.8
v2= 0.0726 m/s
v2= 0.0726*100 cm/s
v2=7.26cm/s
2.)
65.7*v2 - 65.7 * 0 = -(0.4* (-7.70) - 0.4*12) -7.70 as the ball is moving in the oppossite direction to its original direction.
65.7v2 = 3.08 + 4.8
v2 =7.88/65.7
v2=0.1199m/s
v2=11.99cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.