The LCR circuit in the figure below is driven by a voltage source with V AC = V
ID: 1286949 • Letter: T
Question
The LCR circuit in the figure below is driven by a voltage source with
VAC = Vmax sin(2?ft),
where
Vmax = 12 V,
R = 250 ?,
and
C = 35 nF.
(a) If the resonant frequency is
fres = 91 MHz,
what is L?
H
(b) What is the amplitude (the peak value) of the current when
f = fres?
A
Explanation / Answer
a) fo = 1/(2*pi*sqrt(L*c))
L = 1/(4*pi^2*fo^2*C)
= 1/(4*pi^2*(91*10^6)^2*35*10^-9)
= 8.75*10^-11 H
b) at f = fo
Ipeak = Vmax/R
= 12/250
= 0.048 A or 48 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.