A 2.55 kg steel ball strikes a wall with a speed of 10.0 m/s at an angle of 60.0
ID: 1286983 • Letter: A
Question
A 2.55 kg steel ball strikes a wall with a speed of 10.0 m/s at an angle of 60.0 with the surface. It bounces off with the same speed and angle. If the ball is in contact with the wall for 0.225 s, what is the average force exerted on the ball by the wall?
x-component
N
y-component
N
Explanation / Answer
v1-v2 = (v0*sin(60))-(-v0*sin(60)) = 8.66+8.66 = 17.32 m/s
Then you will take the change in velocity over the time to find the acceleration:
(v1-v2)/t = (17.32)/(.225) = 76.978 m/s^2
After this, to find the force, you will use F=ma:
F=m*a = (2.55)*(76.978) = 196.294 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.