A diving board length L = 5.00m that weighs 250N is supported by two pillars. On
ID: 1286994 • Letter: A
Question
A diving board length L = 5.00m that weighs 250N is supported by two pillars. One pillar is at the left end of the diving board, as shown below; the other is distance d = 1.65m away(Figure 1)
Part A: Find the magnitude of the force exerted by the left pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
Part B: Find the magnitude of the force exerted by the right pillar when a 80.0kg diver stands at the far end of the board.
http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1125507/7/Walker4e.ch11.Pr031.jpg
Explanation / Answer
a) balancing moment about right pillar,
FL x 1.65 - 250 x (2.5 - 1.65) - 80g x (5- 1.65) = 0
FL = 1720.55 downwards
b) balancing moment about left pillar,
1.65 xFr - 250 x 1.65 - 80g x5 = 0
Fr = 2625.76 N upwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.