A screen is placed a distance d = 35.5 cm to the right of a small object. At wha
ID: 1287058 • Letter: A
Question
A screen is placed a distance d = 35.5 cm to the right of a small object. At what two distances to the right of the object can a converging lens of focal length +5.15 cmbe placed if the real image of the object is at the location of the screen? (Hint: Use the thin lens equation in the form s' =
,so
s' (s ? f) = sf.
Write s' = d ? s and solve for s in the resulting quadratic equation.)
Shorter distance: cm
Longer distance: cm
For this lens, what is the smallest value d can have and an image be formed on the screen?
sf s ? fExplanation / Answer
s'(s-f) = sf
s'*s - s'f = sf..............1
s' = d-s.............(2)
2 in 1
(d-s)*s -(d-s)f = sf
35.5s - s^2 - 182.825 + 5.15s = 5.15s
s^2 -35.5s + 182.825 = 0
s = , 6.25 cm , 29.25 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.