An alpha particle ( q = +2 e , m = 4.00 u) travels in a circular path of radius
ID: 1287172 • Letter: A
Question
An alpha particle (q = +2e, m = 4.00 u) travels in a circular path of radius 4.87 cm in a uniform magnetic field with B = 1.30 T. Calculate (a) its speed, (b)its period of revolution, (c) its kinetic energy, and (d) the potential difference through which it would have to be accelerated to achieve this energy.
(a) Number Units An alpha particle (q = +2e, m = 4.00 u) travels in a circular path of radius 4.87 cm in a uniform magnetic field with B = 1.30 T. Calculate (a) its speed, (b)its period of revolution, (c) its kinetic energy, and (d) the potential difference through which it would have to be accelerated to achieve this energy. (a) Number Units Units (d) Number Units (c) Number (b) NumberExplanation / Answer
qB=mv^2/r
q=2e
1.v=sqrt(rqB/m)
2.T=2*pi*r/v
3.KE=1/2*m*v^2
4.V=m*v^2/(2q)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.