A solid sphere of radius 16.0 cm and mass 10.0 kg starts from rest and rolls wit
ID: 1287284 • Letter: A
Question
A solid sphere of radius 16.0 cm and mass 10.0 kg starts from rest and rolls without slipping a distance of L = 6.0 m down a house roof that is inclined at 39
A solid sphere of radius 16.0 cm and mass 10.0 kg starts from rest and rolls without slipping a distance of L = 6.0 m down a house roof that is inclined at 39degree. The height of the outside wall of the house is h = 9 m. What is the angular speed about its center as it leaves the house roof? What is the horizontal displacement of the sphere between the time it which it leaves the roof and the time at which it hits the ground?Explanation / Answer
(a)
(initial gravitational potential energy) = (final translational kinetic energy) + (final rotational kinetic energy)
mgLsin? = mv^2/2 + I?^2/2
moment of inertia of solid cylinder: I = mr^2/2
mgLsin? = m(?r)^2/2 + (mr^2/2)(?^2/2)
gLsin? = 3(?r)^2/4
sqrt{4gLsin?/3} / r = ?
? = sqrt{4(9.81 m/s^2)(6.0 m)(sin(39
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.