A steel wire of length 2.05mm with circular cross section must stretch no more t
ID: 1287601 • Letter: A
Question
A steel wire of length 2.05mm with circular cross section must stretch no more than 0.260cmcm when a tensile (stretching) force of 370NN is applied to each end of the wire.
Part A
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
dmin = mm A steel wire of length 2.05mm with circular cross section must stretch no more than 0.260cmcm when a tensile (stretching) force of 370NN is applied to each end of the wire. Part A What minimum diameter dmin rm mm d_min = mm Pa . SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part dmin Y = 2.00½1011Pa d_min is required for the wire? Express your answer in millimeters. Take Young's modulus for steel to be YExplanation / Answer
Apply Y = FLo/A(delta L)
(2.00 X 1011) = (370)(2.05)/(pi)(r2)(2.6 X 10-3)
r = 6.81 X 10-4 m
d = 2r = 1.36 X 10-3 m
That is 1.36 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.