Find: (a) The maximum value of the current in the circuit. I 0 = ___ mA. (b) The
ID: 1288079 • Letter: F
Question
Find:
(a) The maximum value of the current in the circuit.
I0 = ___ mA.
(b) The time constant of the circuit.
? = ___ms.
(c) The current in the circuit at the time t = 0.035 s.
I (0.035 s) =___ mA.
(d) The percentage of the total current in the circuit at t = ?.
I%(?) = ___ % of I0.
(e) The actual value of the current in the circuit at t = ?.
I (?) = ___ mA.
In the circuit below, Nolan 25-41 Find: (a) The maximum value of the current in the circuit. I0 = ___ mA. (b) The time constant of the circuit. ? = ___ms. (c) The current in the circuit at the time t = 0.035 s. I (0.035 s) =___ mA. (d) The percentage of the total current in the circuit at t = ?. I%(?) = ___ % of I0. (e) The actual value of the current in the circuit at t = ?. I (?) = ___ mA. Epsilon = 14.0 V, R = 4443.0 ?, and C = 3.38 ?F. The switch S is closed at t = 0 s.Explanation / Answer
a) Io = e/R
= 14/4443
= 3.15 mA
b) T = R*C
= 4443*3.38*10^-6
= 15.02 ms
c) at t = 0.035 s
I = Io*e^(-t/T)
= 3.15*10^(-0.035/0.015)
= 0.306 mA
d) t = T
I = Io*e^(-t/T)
= I0/e
= 37% of Io
e) I = 0.37*Io
= 0.37*3.5 mA
= 1.295 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.