A 2.5 kg box is held released from rest 1.5 meters above the ground and slides d
ID: 1288107 • Letter: A
Question
A 2.5 kg box is held released from rest 1.5 meters above the ground and slides down a
frictionless ramp. It slides across a floor that is frictionless, except for a small section 0.5 meters
wide that has a coefficient of kinetic friction of 0.4. At the left end, is a spring with spring
constant 250 N/m. The box compresses the spring, and is accelerated back to the right.
What is the speed of the box at the bottom of the ramp?
What is the maximum distance the spring is compressed by the box?
What is the maximum height to which the box returns on the ramp?
Explanation / Answer
energy conservation
potential energy = energy used against friction and compression energy in spring
mgh= u*mg*d + 0.5*k*x*x
2.5*1.5*9.8 = 0.4*2.5*9.8*0.5 + 0.5*250*x*x
spring compression = x = compression = 0.5047 m
now to find speed before friction surface at end of ramp
potential energy = kinetic energy
mgh=0.5*m*v*v
2.5*9.8*15=0.5*2.5*v*v
V at bottom of ramp = 5.422 m/s
again
now
compression energy in spring = energy used against friction + potential energy
0.5*k*x*x = u*m*g*d + m*g*h
0.5*250 *x*x = 0.4*2.5*9.8*0.5 + 2.5*9.8*h
h = 1.096 m
hope i explained upto u ask,please give rating
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.