The boom in the figure below (Figure 1) weighs 2650N and is attached to a fricti
ID: 1288911 • Letter: T
Question
The boom in the figure below (Figure 1) weighs 2650N and is attached to a frictionless pivot at its lower end. It is not uniform; the distance of its center of gravity from the pivot is 35.5 of i%ts length. Part A Find the tension in the guy wire. Part B Find the horizontal component of the force exerted on the boom at its lower end. Part C Find the vertical component of the force exerted on the boom at its lower end.
The boom in the figure below (Figure 1) weighs 2650N and is attached to a frictionless pivot at its lower end. It is not uniform; the distance of its center of gravity from the pivot is 35.5 of i%ts length. Part A Find the tension in the guy wire. Part B Find the horizontal component of the force exerted on the boom at its lower end. Part C Find the vertical component of the force exerted on the boom at its lower end.Explanation / Answer
let force at hinge=Fx and Fy tension in wire =T Fy=2650+5000=7650 N Fx=T moment about hinge let length of boom=l -2650*l*(0.355)*cos(60)-5000*l*cos(60)+T*l*sin(60)=0 T=3429.89 N Fx=3429.89 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.