A series RCL circuit has a resonant frequency of 1530 Hz. When operating at a fr
ID: 1288948 • Letter: A
Question
A series RCL circuit has a resonant frequency of 1530 Hz. When operating at a frequency other than 1530 Hz, the circuit has a capacitive reactance of 5.0 ohms and an inductive reactance of 31.0 ohms.
(a) What is the value of L? (in units of H)
(b) What is the value of C? (in units of F)
A series RCL circuit has a resonant frequency of 1530 Hz. When operating at a frequency other than 1530 Hz, the circuit has a capacitive reactance of 5.0 ohms and an inductive reactance of 31.0 ohms. (a) What is the value of L? (in units of H) (b) What is the value of C? (in units of F) A 2600 omega resistor and a 1.1 muF capacitor are connected in series across a generator (60.0 Hz, 120 V rms). Determine the average power dissipated in the circuit.Explanation / Answer
XL = 2pifL = 31
L = 31/(2*3.14*1530)
L = 3.22*10^-3 Henry
-------------------------------------------
XC = 1/2pifC = 5
C = 1/(2*3.14*1530 * 5)
C = 20.81 *10^-6 Farads
------------------------------------------
Xc = 1/(2*3.14* 60* 1.1e-6) = 2412.66 ohms
so Z^2 = R^2+(Xc)^2
Z^2 = 2600^2 + 2412.66^2
Z = 3546.96 ohms
power facrtor cos theta = R/Z = 2600/3546.96 =0.733
so AVg Power = V^2/R cos theta
Power = 120*120* 0.733/2600
P = 4.05 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.