A 45-kg teenager at a waterpark slides down a long, winding waterslide of varyin
ID: 1288958 • Letter: A
Question
A 45-kg teenager at a waterpark slides down a long, winding waterslide of varying slope. The slide has a net height difference of 14m (roughly fourstories) from start to finish, and the teenager starts from rest
a) If the slide were frictionless, find both the teenagers kinetic energy and speed at the end (bottom) of the slide
b) Suppose that, despite all the attempts to minimize friction with rushing water, there still remains substantial friction
between the teenager and the slide, and he shoots out of the end of the slide at only 5.5 m/s instead of the speed you found above in part (a). What fraction or percentage of the teenager
Explanation / Answer
mgh=1/2m(v2)
Kinetic Energy=mgh
=45*9.81*14=6180.3 J
v2=2gh
=274.68
v=16.57m/s
B)
Total Energy at the bottom of slide=1/2mv2
=680.625 J
Energy Dissipated=6180.3-680.625
= 5499.675 J
% Energy Dissipated =(5499.675/6180.3)*100
=88.9 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.