Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumferen
ID: 1289073 • Letter: S
Question
Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 170cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 13.0cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.800T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop.
Find the magnitude of the emf E induced in the loop after exactly time 5.00s has passed since the circumference of the loop started to decrease.
Explanation / Answer
givre circumference C = 2pi r = 170
dC/dt = 13 m/s
so dr/dt = dC/dt *(1/2pi) = 0.13/2pi = 0.0207 m/s
after 5 secs, Circumference C= 170-(13*5) = 1.05 m
so radius r' = 1.05/2pi = 0.167 m
hence induced emf e = NBdA/dt
emf e = 1 * 0.8 * 2pir * dr/dt
emf e = 1*0.8 * 2*3.14* 0.167 *0.0207
emf e = 0.01736 Volts or 1.736 *10^-2 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.