A converging lens has a focal length of 12.0 cm. (a) What are the image distance
ID: 1289126 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 12.0 cm. (a) What are the image distances for objects placed at the following distances from the thin lens? Also, state if each image is real or virtual, upright or inverted, and enlarged or diminished in size. Object Distance Image Distance Real/Virtual Upright/Inverted Enlarged/Same Size/Diminished in Size 3.5 cm Correct: Your answer is correct. cm Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. 13.0 cm Correct: Your answer is correct. cm Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. 16.0 cm Correct: Your answer is correct. cm Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. 20.0 cm Correct: Your answer is correct. cm Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. Correct: Your answer is correct. (b) If the object is 8.00 cm high, what is the height of the image for the object distance of 3.5 cm and 20.0 cm
Explanation / Answer
s = 3.5
1/s + 1/s' = 1/f
s' = (s*f)/(s-f) = (3.5*12)/(3.5-12) =-4.94 cm
hi/ho = -s'/s
hi = (8*4.94)/3.5 = 11.29 cm
------------------------
for s = 20 cm
1/s + 1/s' = 1/f
(1/20)+(1/s') = 1/12
s' = 30 cm
hi / ho = -s'/s
hi = (8*30)/20 = 12 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.